| Engine Displacement | 346 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single cylinder 4 stroke, air cooled fuel injection | |
| Mileage Per Liter | 22 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 175 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 19.36 PS @ 5250 rpm | |
| Maximum Torque | 28 Nm @ 4000 rpm | |
| Kerb Weight | 191 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Royal Enfield Bullet 350 |
|---|---|
| Model | Enfield Bullet 350 |
| Color | Red |
| Price | Expected Tk 400.000 |
| Brand | Akij |
| Type | Dirt Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single cylinder 4 stroke, air cooled fuel injection |
|---|---|
| Displacement | 346 cc |
| Maximum Power | 19.36 PS @ 5250 rpm |
| Maximum Torque | 28 Nm @ 4000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate (6 plates) |
| Ignition | Electronic ignition ECU/Variable |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 90 mm |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Single Channel |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Console | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 22 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 175 kmph Top Speed |
| Chassis | Single downtube, using engine as stressed member |
|---|---|
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Front Suspension | Monoshock |
| Rear Suspension | Telescopic, 35 mm forks, 130 mm travel |
| Body Graphics | Twin shock absorbers with 5 step adjustable preload, 80 mm travel |
| Length | 2170 mm |
|---|---|
| Width | 810 mm |
| Height | 1120 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1395 mm |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | VRLA |
| Battery Capacity | 12 V, 8 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-3.25-19, Rear :-3.25-19 |
|---|---|
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-482.6 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 280 mm |
| Rear Brake Diameter | 153 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Nice bike performance.
Engine Disp: 249 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve
Mileage PL: 50.33 kmpl Mileage
Top Speed: 134 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.8 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 199.5 cc Engine
Engine Type: Triple Spark 4 Valve 200cc BSVI DTS-i FI Engine, Liquid Cooled
Mileage PL: 35 kmpl Mileage
Top Speed: 140.8 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.5 PS @ 9750 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →